вторник, 30 октября 2018 г.

Rozmnožování rostlin řízkováním

Autor
Jana Bucharová
Řízkování je ideální způsob množení okrasných jehličnanů. Poměrně snadno a levně získáme tolik nových rostlin, kolik potřebujeme, a vlastnosti daného kultivaru zůstanou zachovány. Z „žebra“ matečné rostliny vyrůstají identičtí jedinci, vegetativní množení je proto pro okrasné kultivary jako stvořené.
řízky zeravu, jalovce a cypřišku
  • Polovyzrálý řízek již dřevnatí, jeho spodní část tmavne. Odebíráme ho od poloviny léta do počátku podzimu. Abychom podpořili jeho zakořenění, můžeme šikmo seříznout kůru ve spodní části.
  • Dřevitý řízek odebíráme ze zcela zdřevnatělého, jednoletého výhonu, nejlépe v bezlistém stavu na podzim. Krátký výhon můžeme odtrhnout i s patkou. U některých druhů je vhodné, aby báze nebyla zcela zdřevnatělá, ale ještě zčásti zelená. Vyzrálé řízky mohou zakořenit až za několik měsíců.

Odebírání řízků


Z mladých výhonů odebereme řízky dlouhé 10-15 cm, nebo odtrhneme nový výhon od starého dřeva i s patkou. U jehličnanů zeravů, cypřišků a podobných druhů odstraníme ze spodní třetiny řízku postranní výhonky. Jehlice smrků či Z mladých výhonů odebereme řízky dlouhé 10-15 cm, nebo odtrhneme nový výhon od starého dřeva i s patkou. U jehličnanů zeravů, cypřišků a podobných druhů odstraníme ze spodní třetiny řízku postranní výhonky. Jehlice smrků či borovic můžeme ponechat, provzdušňují substrát.

Řízky zapíchneme do lekého, vzdušného substrátu (například směsi perlitu, kokosové drti, hrubého písku, drcené kůry jehličnanů a případně rašeliny). Vzdušnost substrátu je účinnou prevencí houbových chorob.

Řízky by neměly zaschnout, pokud je nevložíme do substrátu ihned, uchováme je ve vlhkém sáčku.Řízky umístíme do studeného pařeniště nebo skleníku. Můžeme je zasadit i přímo na venkovní záhony. Ty, které se ujmou, začnou zjara pučet a růst, poté je zalijeme a přihnojíme. Kořenění urychlí spodní vyhřívání substrátu na 20 °C, ale není nezbytné.
  • Jako ochrana proti houbovým chorobám, které množárny často napadají, poslouží nejen postřik fungicidem, ale i vykoupání řízku před výsadbou ve slabě růžovém roztoku hypermanganu (manganistanu draselného). Prolitím můžeme dezinfikovat i substrát. Další prevencí je dostatečné větrání.  
  • Řízky můžeme ošetřit gelovým nebo práškovým stimulátorem zakořeňování – rostlinné hormony v něm obsažené podporují tvorbu kořenů.

řízkování jehličnanů