-
Osvědčená je výsadba do černé mulčovací netkané textilie, které brání v růstu plevelům a pomáhá prohřívat půdu.
- Sazenice je možné předem předpěstovat za oknem, ve skleníku či pařeništi. Kořínky potřebují dostatek prostoru, květináčky o průměru nejméně 10 cm. Ven se vysazují až v druhé polovině května, výsadbě by mělo předcházet postupné otužování.
Zálivka, hnojení, mulčování
Když rostliny začnou nasazovat plody potřebují dostatek vláhy a výživy.- Za suchého počasí je proto zalévejte odstátou, nejlépe dešťovou vodou.
- Pro hnojení jsou vhodná organická hnojiva nebo rostlinné výluhy bohaté na draslík.
- Pokud nejsou rostliny od počátku pěstovány v mulčovací textilii, je vhodné půdu pod nimi mulčovat organickým materiálem. Vrstva by však neměla být příliš silná, aby se pod ní neukrývali slimáci a aby nezahrnula krček rostlin.
- Rostoucí plody je vhodné podložit suchým mulčovacím materiálem (slámou, pilinami), nebo prkénkem, dlaždicí a podobně, aby na vlhké zemi neplesnivěly.
Sklizeň
Cukety by se měly sklízet, když dorostou délky od 7 do 15 cm, nejvýše pak 20 cm. Menší plody jsou křehčí a lahodnější, a o dostatečný objem úrody se včasnou sklizní nepřipravíte. Když na rostlině žádné plody neuzrají, nasazuje plody nové a nové, aby zajistila semena pro příští generaci.-
Plody je třeba sklízet v rukavicích a dlouhým rukávem, protože lodyhy i listy rostlin jsou často posety ostny nebo tuhými chlupy.
- Sklizeň u později vysetých rostlin může probíhat až do podzimu. Při poklesu teplot pod 4°C však plody teplomilných cuket ztrácejí na kvalitě a mívají poškozenou slupku. Je třeba je sklidit včas, případně rostliny chránit netkanou bílou textilií.
Choroby a škůdci
Cukety jsou k chorobám poměrně odolné, ale za horkého a suchého počasí je někdy může napadnout plíseň okurková. Rostliny špatně rostou a na listech se objevuje šedavý povlak. Prevencí je pravidelná zálivka a stále mírně vlhká půda, a samozřejmě i celkově dobrá kondice rostlin. V případě výskytu je třeba odstranit napadené listy. Lze zasáhnout fungicidy nebo přípravky na přírodní bázi (rostlinné oleje), které odolnost proti plísním rovněž zvyšují.)Na květech a mladých plodech si rádi pochutnávají slimáci.
Mšice, které samy o sobě mohutné rostliny příliš neohrožují, mohou mezi rostlinami šířit nebezpečné onemocnění, virovou mozaiku, jež se projevuje žlutými skvrnami na listech i plodech, zkroucenými listy a pokřiveným, zakrnělým růstem. Proti tomuto viru neexistuje účinná pomoc a nezbývá než napadené rostliny okamžitě zlikvidovat. Některé odrůdy jsou vůči tomuto onemocnění odolnější.
Autor Jana Bucharová.